ROZDZIAŁ IV
OBLICZA HISTORII

[...] Podobnież dzisiejsi politycy co kwartał zmieniają wiarę: onegdaj  wierzyli  w  Bismarcka, wczoraj w Gambettę, a dziś w Beaconsfielda, który niedawno był Żydkiem. [...] Metternich był taki sławny jak Bismarck, a Palmerston sławniejszy od Beaconsfielda i – któż dziś o nich pamięta? Tymczasem ród Bonapartych trząsł Europą za Napoleona I, potem za Napoleona III [...].

To słowa Ignacego Rzeckiego – jednego z bo- haterów Lalki Prusa. I rzeczywiście – któż dziś o nich pamięta? Czy – rozkoszując  się  smakiem  pizzy margerity – pamiętamy o włoskiej parze królewskiej, Umbercie I i Małgorzacie Sabaudzkiej? A wszak to dla uczczenia ich wizyty w Neapolu w 1889 r.  piekarz  Raffaele  Esposito  upiekł pizzę margherita z pomidorami, mozzarellą i świeżą bazylią, symbolizującymi włoskie barwy narodowe.

Cofnijmy się w czasie i przypomnijmy tych, którzy „trzęśli Europą” w 2. połowie XIX i na początku XX wieku. Ułatwili nam  zadanie,  pozując  do portretów nie tylko malarzom, ale i fotografom. Ci zaś z dumą umieszczali nadane im tytuły nadwornych fotografów na winietach swoich dzieł.
 

i

Początkowo  bardzo  skromne,  wykonywane  techniką litografii, z czasem winiety stawały się coraz bardziej ozdobne. Od połowy lat 60. XIX stulecia właściciele zakładów fotograficznych zaczęli umieszczać na nich podobizny medali, jakimi zostali nagrodzeni na krajowych i międzynarodowych wystawach.
 




Winiety zakładów fotograficznych z XIX wieku
       

   
   
       
   
   
   

 
     
   

     


   
       
   
       
   




       
       
 

  
   
       

Komentarze:

02.10.2013 - Napisał: Filon
Maria Krystyna Sycylijska jest cudna :)
12.02.2014 - Napisał: Miłośniczka przeszłości
Świetny Józef Piłsudski!
x